Jakie są rodzaje drzwi zewnętrznych?

Pierwszą rzeczą, jaką odwiedzający zobaczą w Twoim domu, jest jego wygląd zewnętrzny. Gdy zbliżą się do drzwi wejściowych, ich wygląd wprowadzi nastrój, jak będzie wyglądało całe wnętrze domu, dlatego większość właścicieli domów zwraca uwagę na wygląd swoich drzwi zewnętrznych.

Ludzie często dbają tylko o wizualny aspekt wspomnianych drzwi, ale nie wiedzą, jakie materiały są do nich używane i jakie typy można wybrać, aby pasowały do ​​stylu ich domu.

Rzuć okiem na te różne typy drzwi zewnętrznych i zobacz, które z nich najlepiej dodać do zewnętrznej części domu, jeśli jest on budowany lub odnawiany.

Drewniane drzwi

Drewniane drzwi zewnętrzne to klasyka i prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj drzwi wejściowych ze względu na ich niezawodność i rustykalny wygląd.

Większość drewnianych drzwi jest malowana lub bejcowana, a ich kolory można dostosować do ściany zewnętrznej. Jednak co najmniej raz w roku musiałbyś nałożyć na nią ponownie bejcę, ponieważ jej kolory będą blaknąć pod wpływem czynników zewnętrznych. Ponadto drzwi wykonane z drewna są bardzo podatne na gnicie lub wypaczenie, a jeśli zostaną umieszczone na zewnątrz domu, ulegną pogorszeniu szybciej niż drewniane drzwi wewnątrz.

Jednym z rozwiązań, które opracowali producenci drzwi, aby zapobiec wypaczeniu, jest połączenie dwóch kawałków materiału z słojami drewna umieszczonymi naprzeciwko siebie. Ta technika służy do niwelowania wypaczenia jednego kawałka drewna, ponieważ drugi kawałek wypaczy się w niedopasowanej krzywej, gdy oba zostaną wystawione na działanie wilgoci.

Drewniane drzwi są nie tylko trudne w utrzymaniu, ale mogą być również dość drogie na rynku, więc nawet zanim wydasz pieniądze na ich konserwację, musisz już wydać mnóstwo gotówki na zakup drewnianych drzwi.

Nie ma wątpliwości, że drewniane drzwi wyglądają najlepiej ze wszystkich rodzajów drzwi zewnętrznych, ale dzieje się to kosztem wysokiej ceny i konieczności ciągłej opieki.

Stalowe drzwi

Drugi najpopularniejszy rodzaj drzwi zewnętrznych, drzwi stalowe, są często instalowane w celu zapewnienia lepszej ochrony domu.

Ponieważ drzwi stalowe są wykonane z metalu, będą one w stanie wytrzymać uderzenia znacznie lepiej niż większość rodzajów drzwi, więc przestępcy zwykle nie będą mogli wejść do domu, jeśli zainstalujesz stalowe drzwi zewnętrzne. Większość stalowych drzwi ma również wbudowaną izolację, która może zapobiegać odczuwaniu temperatury na zewnątrz w domu, a także może utrzymać zrównoważoną temperaturę wewnątrz.

Ponadto kilka stalowych drzwi zewnętrznych jest powlekanych winylem, aby wytrzymać zewnętrzne elementy, które mogą uszkodzić części drzwi.

Dla tych, którzy chcieli mieć znacznie lepszy wygląd drewna, ale chcieli korzyści płynących z posiadania drzwi stalowych, kilku producentów zaprojektowało stalowe drzwi zewnętrzne, które mają wytłoczone słoje drewna i są również bejcowane na brąz lub inne rustykalne kolory.

Z drugiej strony, jeśli podoba Ci się wygląd stalowych drzwi, ale nie chcesz ich naturalnego srebrnego lub szarego koloru, dostępnych jest kilka opcji kolorystycznych, ale będziesz musiał je również od czasu do czasu przemalować, jak konserwacja kolor drzwi drewnianych.

Drzwi aluminiowe

Aluminiowe drzwi zewnętrzne są podobne do drzwi stalowych ze względu na swoją trwałość, ale różnica między nimi polega na tym, że typ aluminiowy zwykle ma drewnianą ramę.

Drzwi aluminiowe mają opcje kolorystyczne drewna jak drzwi stalowe, a także mają w nich zastosowaną izolację.

O ile jednak drzwi stalowe można kupić w sklepach jako gotowe, o tyle aluminiowe na indywidualne zamówienie, co oznacza, że ​​budowniczowie musieliby zmierzyć wymiary przestrzeni, w której zostanie zamontowana ościeżnica.

Właściciele domów zazwyczaj kupują drzwi aluminiowe, ponieważ nie rdzewieją, w przeciwieństwie do drzwi stalowych, gdzie ich części mogą z czasem korodować. Ale ponieważ ten typ jest wykonywany na zamówienie, drzwi aluminiowe są najdroższym rodzajem drzwi wejściowych.

Drzwi z włókna szklanego

Podobnie jak drzwi stalowe, wariant z włókna szklanego jest bardzo trwały i może wytrzymać szkodliwe elementy znajdujące się na zewnątrz. Nie wymagają również prawie żadnej konserwacji, co jest idealne dla właścicieli domów, którzy nie chcą zawracać sobie głowy konserwacją drzwi zewnętrznych, które wymagają dużej uwagi, takich jak drewniane.

Materiał nie wypacza się, co oznacza, że ​​nie zmieni się nieznacznie pod względem rozmiaru ani kształtu, co może spowodować uszkodzenie ramy drzwi, a nawet ściany, do której są przymocowane.

Drzwi z włókna szklanego można również pomalować na kolory drewna, ale wymagałoby to odrobiny staranności po włożeniu do nich kolorów, ponieważ trzeba by było przemalowywać drzwi co sześć miesięcy lub dłużej.

 

Drzwi podwórkowe

Drzwi wejściowe nie są jedynym rodzajem drzwi, które powszechnie spotyka się na zewnątrz domu, ponieważ istnieją również drzwi, które umożliwiają dostęp do ogrodu lub podwórka.

Drzwi z zawiasami mogą być stosowane jako wejście na podwórka, ale standardowo montowanym typem drzwi jest wariant przesuwny, który składa się z dwojga drzwi, z których jeden znajduje się z przodu, a drugi z tyłu.

Ramy używane do drzwi przesuwnych są często wykonane z drewna lub metalu, a panel na środku jest zwykle wykonany z przezroczystego szkła, dzięki czemu ludzie w środku mogą widzieć ogród bez wychodzenia na zewnątrz.

Istnieje również inny rodzaj drzwi stosowanych na podwórkach, zwany drzwiami francuskimi, które można montować jako drzwi przesuwne, zawiasowe lub wahadłowe. Drzwi francuskie często mają drewniane ramy, a rzędy i kolumny mniejszych ramek pośrodku zwanych szynami środkowymi, zamkami i dolnymi są również wykonane z drewna. Panele pomiędzy tymi szynami są wykonane ze szkła, co uzupełnia znajomy wygląd drzwi francuskich.

 

Podsumowanie

Ze względu na jego znaczenie dla poprawy estetyki zewnętrznej, budowniczowie i właściciele zwykle traktują priorytetowo kupowanie drzwi zewnętrznych przed zakupem drzwi do wnętrza domu. Wybierz typ, który będzie idealnie pasował do stylu Twojego domu i kup drzwi nie tylko ze względu na ich wygląd, ale także ze względu na możliwość ochrony domu przed intruzami.